top of page

KRAKOV - dárek k narozeninám narozeninám

  • BRETisLOVE
  • 29. 7. 2023
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 24. 4. 2024


Kdy?

7.8.-10.8. 2023

Jak?

Dvojice.

Kurz:

1 PLN - 5,4 CZK


Přestože byl Krakov jednou v plánu, nečekal jsem, že už tak brzy. Podle pravidla, když nevíš co dát k narozeninám, daruj a naplánuj cestu do zahraničí . Protože to nebyly kulaté narozeniny a cest již proběhlých, jako těch nasledujících bylo hodně, muselo jít o tak trochu low cost výlet. A vyhrál Krakov.

Poprvé jsem vyzkoušel kombinační cestu: tam vlakem, zpět letecky. Jízdenka pro dva 1200,- Kč, letenka 1000,- Kč (pro dva). Nutno připočítat 600,- Kč (pro dva) vlak z Vídně.


Ubytování:

Po těžkém hledání se mi přes booking.com podařilo nalézt únosný pokoj s koupelnou na pokoji. Většina, hotelů nabízela jen koupelnu na chodbě. I když to naše ubytování bylo nazváno jako hostel, pojmenoval bych to levnějším hotelem s malým dvoulůžkovým pokojem s koupelnou. Plně vybavená kuchyně byla na chodbě, s kávou a čajem zdarma. Cena 3300,- Kč pokoj na tři noci. Jen deset minut chůze do centra. Název - Freedom Hostel.


Doprava:

Doprava po Krakově je jednoduchá, pokud použijete tramvaj, lístek koupíte buď v automatu na větších zastávkách, nebo přímo v tramvaji z automatu. Dvacetiminutová jízdenka je za 4 PLN, šedesátiminutova, přestupní za 6 PLN. Existují i denní jízdenky, ale ty jsem nevyzkousel. Není potřeba, centrum se dá projít lehce po svých. Na delší přesun (Wieliczka a poté i na letiště) jsme využili vlakové spojení z hlavního nádraží Krakow Glowny. Na obě místa jde v pohodě dojet i autobusem. Dokonce levněji, ale délka přesunu je mnohem delší. Například do solného dolu cesta vlakem zabrala dvacet minut, na letiště ještě méně. Jízdenky podražily, porovnáme - li je s informacemi z internetu. Konkrétně Wieliczka jedna cesta 7 PLN, letiště 17 PLN jedna cesta.


Krakov - co vidět:


Rynek glowny (hlavní náměstí):

Jedno z největších náměstí Evropy (4ha). Nachází se na něm spousta zajímavých historických objektů. Především kostel nanebevzetí Panny Marie nebo Mariánský kostel ze 14. století s ikonickými dvěmi věžmi. Z jedné z nich dle tradice trubač každou hodinu zatroubí. Dále Tržnice Sukienice, kde koupíte převážně suvenýry ve stovkách stánků - tip (magnetky jsou zde levnější než o několik desítek metrů dále v dárkových obchodech na Královské cestě. Zmíním ještě sochu Adama Mickiewicze, kostel sv. Vojtěcha a radniční věž.


Wawel castle ( hrad na Wavelu):

Rynek glowny a Wawel castle spojuje Královská cesta, ulice lemovaná obchody, restauracemi aj. Přes kterou každou chvilku projíždí kočáry taženými bílými koni. Přes pět set let sloužil hrad jako sídlo polských králů a nejnavštěvovanější hrad v Polsku. Katedrála na Wawelu (bazilika svatého Stanislava a Václava) je dominantou na Wawelu. Místo korunovací králů, ale také místo, kde leží jejich ostatky.

Židovská čtvrť - Kazimierz:

svého času bývalá samostatným městem. Nachází se zde několik synagog. Údajně jedna z nejvíce zachovalých židovských čtvrtí na světě. Kromě typicky židovské atmosféře je čtvrt známá taky svým nočním životem, díky přítomnosti desítky barů a kaváren. Ze všech synagog nacházejících se zde zmíním tu nejznámější, nejstarší v Polsku - Stará synagoga (15. století).


Továrna Oskara Schindlera:

snad všichni znají příběh továrníka, nacisty Schindlera, který zachránil život spoustě krakovských Židů, zaměstnáním je ochránil před odsunem do koncentračního tábora. Nejedná se však o prohlídku továrny a o počin Schindlera jde jen okrajově. Spíše se zde dozvídáme o těžkém životě Židů v Krakově v období války. Od jejího počátku, do osvobození. Velmi oblíbené místo, doporučuji rezervaci online více než týden před návštěvou. Cena: 34 PLN.

Solný důl Wieliczka:

byl otevřen od 13. století až do roku 1996. Je zapsán v UNESCO (už v r. 1978). Patří k nejstarším na světě. Celková plocha dolu je více než 300 km a maximální hloubka čítá 327 m. Turisté se dostanou do 135 m pod povrh během asi 3,5 km dlouhé trasy. Kromě zajímavému popisu těžby soli v historii, se prochází několika kaplemi z nichž největší a nejimpozantnější je Kaple sv. Kingy. Podlaha je vytesaná z jednoho bloku soli a dominantní lustry jsou vyrobeny z krystalů soli.

Doporučuji prohlídku objednat předem on line, hlavně v průběhu sezóny. Vstupné dospělí 109 PLN, studenti 99PLN.

Protože se důl nachází jen patnáct kilometrů od Krakova je jednoduché se tam dostat jak vlakem za přibližně půl hodinku za 14PLN zpáteční a také autobusy městské hromadné dopravy. Jsou levnější, ale doba cesty je delší.

Stadion Miejski - Wisla Krakov:

na mých cestách se snažím obvykle navštívit místní fotbalový stadión. Nejlépe, když se hraje zápas. Tentokrát to nevyšlo. Wisla Krakov hrála přátelský zápas atypicky v deset hodin dopoledne v den našeho příjezdu a na stadión se později nedalo také dostat, protože hned po zápase začali s výměnou trávníku.

Nedaleko od Krakova (asi 60 km) se nachází koncentrační tábor Osvětim (Auchswitz), který jsem dlouho plánoval navštívit. Bohužel z časových důvodů se to opět nezdařilo. Na prohlídku je potřeba vyčlenit cca čtyři hodiny a s přepravou je to na více než půldenní výlet. Snad příště.

Jídlo, pití:

obdobně jako ve Varšavě jsem nemohl nenavštívit známý Bar Mleczny, kde jsem konečně ochutnal typickou polévku Žurek s jajkem. Možno objednat i bez jajka, ale není to ono. Přirovnal bych ji k naší kyselici. Znovu jsem si dal další tradiční polský pokrm - Pierogi (pirohy). Tentokrát luxusnější úpravu, plněné kachním masem. Zmíním ještě jednu polévku, a to z červené řepy a opět s jajkem. Co se piva týče, ochutnal jsem dvě typicky polské značky Zywiec a Tyskie a chuťově je řadim spíše pod průměr. Cena: 10 - 15 PLN.


 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Další cesty:

Pokračování na bretislove.eu . Například: Jižní Amerika: Peru - Bolívie - Brazílie.

 
 
 

Comentarios


© 2023 by NOMAD ON THE ROAD. Proudly created with Wix.com

bottom of page